Orientační biatlon

logocoblogocobcobsvgUž název napovídá, že tento sport spojuje biatlon (střelbu z malorážky) a orientační běh. Členská základna v ČR není nijak velká, přesto se u nás konalo již dvakrát Mistrovství světa, a to s obrovským úspěchem. Poprvé se konalo v roce 2011 ve Starém Městě pod Landštejnem a následovalo v roce 2016 druhé v Jáchymově.

Základní disciplíny

Sprint

Délka tratí je připravená tak, aby vítěz kategorie měl čas mezi 18 – 20 minutami. Na střelnici se přibíhá 2x, v polovině závodu na střelbu vleže a na konci na střelbu vestoje.

Klasika

Nejdelší disciplína tohoto sportu. V první části se závodníci vydávají po fáborkách na trať o délce cca 3km. Zde označují kontroly do slepé mapy. Po absolvování této části předají slepou mapu rozhodčímu a vezmou si klasickou mapu pro orientační běh (obvyklá délka v hlavní kategorii je 10km). Když závodníci dorazí na poslední kotrolu, už jsou v prostoru střelnice. Nejprve doběhnou na střelbu v leže, kde vystřelí 10 ran, následně odkrouží malý okruh a přejdou na střelbu ve stoje, kde je také čeká 10 ran.

Oficiální stránky Českého orientačního biatlonu